- کتابخانه ما - https://www.welibrary.ir -

نامه ای به دخترم

نامه ای به دخترم [1]” به دست مایا آنجلو نوشته شده و توسط مهرناز شیرازی عدل در سال ۹۰ از نشر قطره [2]  منتشر شده است.

آنجلو که زنی سیاه پوست است، دوران کودکی و نوجوانی سختی را پشت سر گذاشته است، دورانی همراه با تبعیض نژاد و رفتار های بی رحمانه. حال نامه هایی هر چند تلخ و شیرین اما خواندنی را برای دختری که هرگز نداشته است بازگو می کند، مخاطب این نامه ها ممکن است هر یک از ما باشیم، چرا که واقعیت ها و نکاتی را برایمان آشکار می کند که نیاز به شنیدنش داریم.

در صفحه نخست کتاب می خوانیم :

دختر عزیزم،
تعجب می‌کنی اگر بدانی نوشتن این نامه چقدر زمان برده است. همیشه می‌دانسته‌ام که می‌خواهم درس‌هایی را که آموخته‌ام و این که چطور یادشان گرفته‌ام روراست به تو بگویم.
عمری طولانی کرده‌ام و در طول زندگی با این اعتقاد که زندگی، زندگان را دوست دارد، جرات کرده‌ام چیزهای فراوانی را تجربه کنم. البته گاهی با ترس، اما با این حال با دل و جرات. این جا فقط از درس‌ها و رویدادهایی گفته‌ام که برایم سودمند بوده است. نمی‌گویم چطور از راه‌حل‌ها کمک گرفته‌ام، چون می‌دانم تو خودت باهوش، خلاق و مبتکری و از آن‌ها در زمان مناسب، به نحو شایسته بهره می‌بری.
در این کتاب حکایت‌هایی می‌خوانی از بزرگ شدن، پیشامدهایی غیرمنتظره، چند شعر، چند داستان سرگرم‌کننده که به خنده‌ات می‌اندازد و تعدادی که تو را به فکر فرو می‌برد.