- کتابخانه ما - http://www.welibrary.ir -

زندگی جدید جناب دایناسور

ربابه میرغیاثی زندگیِ جدید جناب دایناسور [1] را با کمک نشر چکه [2] و انتشارات شهر قلم [3] برای گروه سنی کودک  [4] منتشر کرده است؛ کتابی کوچک درباره‌ی حیوانی بزرگ. آخر، قهرمان این رمان [5] یک دایناسور خیلی خسته است.

در متن پشتِ جلد این کتاب آمده است؛

نزدیکِ فصلِ زمستان جناب دایناسور برای رئیس موزه نامه نوشت و از او خواست بازنشسته‌اش کند. سال‌های سال بود که همه‌ی دوستانِ دایناسور مُرده بودند و فقط او زنده مانده بود. دایناسور می‌ترسید اگر زندگی‌اش را همین‌طوری ادامه بدهد تا چند سالِ دیگر به موجودی خنگ و خونسرد تبدیل شود. و البته، ترس دیگری هم در میان بود جناب دایناسور با نود و پنج سال عمر، پنج ‌متر قد و چهل تُن وزن می‌ترسید که بمیرد و نسلِ دایناسورهای روی زمین منقرض شود. برای همین بود که او هر روز تازه‌ترین مقاله‌های پزشکی و روان‌پزشکی را می‌خواند و به دنبال راه‌هایی بود که بتواند بیش‌تر زندگی کند.

بله، این داستان ماجرای بامزه‌ی دایناسوری است که دیگر نمی‌خواهد سر کار  برود و دوست دارد زندگی هیجان‌انگیزی داشته باشد. در این مسیر، پای دایناسور به مؤسسه‌‌ای باز می‌شود که مرکز نگه‌داری از بچّه‌‌حیوان‌های بد است. این بچه‌ها یک جوجه‌کلاغ، یک موش کوچولو و بچه‌قورباغه‌های دوقلویی هستند که تحت‌سرپرستی خانم یونا زندگی می‌کنند. خانم یونا هم زرافه‌‌ای مهربان و حساس است.

این رُمان کوتاه ده فصل دارد و زبان ساده و روان و ماجراهای سرگرم‌کننده و طنز آن برای کودکان جذاب و جالب است. دانش‌آموزان کلاس‌های سوم، چهارم و پنجم دبستان از خواندنِ زندگی جدید جناب دایناسور لذت خواهند برد.

* سایت نویسنده [6]